Bērns piedzims ar spēju uztvert valodas signālus un ar vajadzību sazināties ar citiem. Jau no laika, kad bērns atrodas mammas puncī, viņš atpazīst mammas balsi un valodas ritmu, kādā viņa runā. Bērns komunicē jau no pašas pirmās nedēļas un spēj sazināties ar ķermeņa valodu, acu skatienu un mīmiku.
Bērnam, viņa augšanas laikā, ir svarīgi apzināties sevi – pazīt savu rociņu, mācēt kustināt pirkstus, pazīt savu seju, muti, mēles un lūpu kustības. Lai runātu skaidri, izteiksmīgi, pareizi izrunājot visas skaņas, nepieciešams pazīt savus runas orgānus un veikli tos lietot. Lai vingrinātu runas orgānus, var veikt dažādus lūpu, mēles un elpošanas aktivizēšanas uzdevumus.
Fonemātiskā dzirde ir spēja pareizi sadzirdēt un atpazīt skaņas (fonēmas) Visbiežāk fonema'tiskās uztveres traucējumi ir pirmsskolas vecuma beŗniem. Bērns nepareizi sadzird kādu skaņu, līdz ar to rodas problēmas ar vārdu izrunu un rakstību. Lasi tālāk dažādus ieteikumus, kā vingrināt fonemātisko uztveri.
Kā veicināt bērna valodas attīstību vasarā? Logopēda Krista Janušvska ir sagatavojusi dažādas aktivitātes, kas palīdzēs bērna runas un valodas attīstībai.
Dažādi ieteikumi bērna un runas valodas attīstīšanai dažādos vecuma posmos.
Logopēds ir speciālists, kurš veic diagnosticēšanas darbu, novērtē bērna runas un valodas attīstību, kā arī nosaka, vai bērnam ir runas un valodas traucējumi. Logopēds ir palīgs, lai risinātu un novērstu problēmas, kas rada traucējumus komunikācijā. Logopēds kopā ar bērnu, nodarbību laikā veic koriģējoši attīstošu darbu runas un valodas traucējumu, skaņu izrunas traucējumu, disgramatismu, kā arī r