
Datums: 16.04.2025
Pieredzes apmaiņa "Spārītē"
Jau vairāk nekā 20 gadus Latvijā darbojas Ekoskolu programma, kas aicina integrēt vides aizsardzības jautājumus mācību procesā un aktīvi rīkoties vides interesēs. Kopumā Nīcas pirmsskolas izglītības iestāde “Spārīte” programmā darbojas desmito gadu un tieši šogad esam nosprauduši sev milzīgu mērķi un pretendējam uz augstāko apbalvojumu - Ekoskolu vēstnieka statusu. No tiem devīto gadu pie Nīcas pirmsskolas izglītības iestādes durvīm plīvo Ekoskolas zaļais karogs, kas ir viens no augstākajiem apbalvojumiem, ko pasniedz par īpašiem panākumiem ilgtspējīgas attīstības, vides izglītības un vides aizsardzības veicināšanu iestādē un tās apkārtnē. Katru gadu Ekoskolu nacionālā žūrija rūpīgi analizē mācību iestāžu paveikto mācību gada laikā, ņemot vērā Ekoskolu programmas kritērijus un 7 soļu metodoloģiju, apbalvojumu piešķirot uz vienu mācību gadu.
Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē. Programmas pamatā ir vienkāršas, brīvi piemērojamas un efektīvas vides pārvaldes sistēmas izveide skolā. Bet programma neaprobežojas tikai ar vides pārvaldību skolā – tā veicina izpratni par vidi, saistot to ar visām mācību jomām, nostiprina 21. gs. caurviju prasmes, veido attieksmi un vērtības, interesi un līdz ar to arī vēlmi rīkoties.
15. aprīlī Nīcas pirmsskolas izglītības iestāde “Spārīte” organizēja Dienvidkurzemes novada pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu un vadītāju vietnieku pieredzes apmaiņas pasākumu. Tajā daloties labās prakses piemēros un savā pieredzē par Ekoskolas programmas iesaisti ikdienas mācību procesā, aicinot arī viņus domāt zaļi un pievienoties Ekoskolu pulciņam. Programmā tiek aicināta piedalīties ikviena izglītības iestāde, kas gatava savā darbā ilgtermiņā pievērsties vides aizsardzības un ilgtspējīgas attīstības jautājumiem. Ekoskolu programmai var pievienoties jebkurā laikā un tajā var piedalīties bez mērķa iegūt Ekoskolas statusu. Mērķis ir, lai katra izglītības iestāde iesaistītos programmā atbilstoši savām iespējām un interesēm, izmantojot Ekoskolu programmas piedāvātās iespējas vides izglītībā. Dalība Ekoskolu programmā ir vērtīgs ieguvums ne tikai izglītības iestādes kolektīvam, bet arī pašvaldībām, jo līdztekus citiem vides izglītības mērķiem programmā aktīvi tiek veicināta arī sabiedrības līdzdalība apkārtējās vides pārvaldībā.