Biloģiskās daudzveidības diena 2024

Datums: 24.05.2024 Biloģiskās daudzveidības diena 2024


Starptautiskās bioloģiskās daudzveidības dienu atzīmē katru gadu 22. maijā. Šīs dienas mērķis ir vairot izpratni par bioloģisko daudzveidību un dažādiem ar to saistītiem jautājumiem.

Bioloģiskās daudzveidības resursi ir pamati, uz kuriem mēs veidojam civilizāciju. Zivis nodrošina 20 procentus dzīvnieku olbaltumvielu apmēram 3 miljardiem cilvēku. Augi nodrošina vairāk nekā 80 procentus no cilvēka uztura. 80% cilvēku, kas dzīvo jaunattīstības valstu lauku apvidos, pamata veselības aprūpē paļaujas uz tradicionālajiem augu izcelsmes medikamentiem.

Bioloģiskās daudzveidības samazināšanās apdraud visus, tai skaitā arī mūsu veselību. Lai gan arvien vairāk tiek atzīts, ka bioloģiskā daudzveidība ir globāla vērtība, kurai ir milzīga vērtība nākamajām paaudzēm, tomēr tik un tā sugu skaits ievērojami samazinās cilvēku darbību rezultātā.

Bioloģiskās daudzveidības diena 2024

2024. gada Bioloģiskās daudzveidības dienas tēma ir “Esi daļa no plāna”.

Šī gada tēma aicina visas iesaistītās puses uz aktīvu rīcību, lai apturētu un mainītu bioloģiskās daudzveidības samazināšanos, atbalstot Kunmingas-Monreālas globālo bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas vienošanās (zināma arī kā Bioloģiskās daudzveidības plāns) īstenošanu.

Latvijas Dabas fonds aicina katru pavasari ikvienu paveikt kādu darbu bioloģiskās daudzveidības labā:

  • Izveidojiet dobi vai palodzes dārzu ar garšaugiem un košiem ziediem apputeksnētājiem un tauriņiem.
  • Saglabājiet dārza vai pagalma stūrī zaru kaudzes vai vecu koku, jo tie dod mājvietu daudzām dzīvajām radībām – bezmugurkaulniekiem, putniem un dzīvniekiem (ežiem, ķirzakām).
  • Veidojiet kompostu, tādējādi samazinot bioloģisko atkritumu daudzumu un nodrošinot dārza auglību dabai draudzīgā veidā.
  • Izveidojiet dārzā dzirdinātavu putniem vai mazu dīķīti abiniekiem.
  • Mauriņā atstājiet nenopļautus laukumus, kuros ļaujat augiem izziedēt.
  • Vasarā ievāciet dabisko pļavu puķu sēklas un rudenī izveidojiet pļavas puķu sējumu savā apkaimē.
  • Saudzējiet un aizsargājiet vecos kokus.
  • Izgatavojiet un uzstādiet kukaiņu viesnīcu.
  • Apkarojiet invazīvās sugas savā apkaimē vai dodoties dabā – Kanādas zeltslotiņu, Tatārijas salātu,
  • Piedalieties gaiļbiksīšu uzskaites akcijā www.gailbiksite.lv, tā sniedzot atbalstu bioloģiskās daudzveidības izpētei visā Eiropā.
  • Ejiet dabā, vērojiet sugas, savus novērojumus reģistrējiet portālā www.dabasdati.lv.

Arī Nīcas pirmsskolas izglītības iestādes "Spārīte" 4.grupa devās pētīt un noskaidrot, cik daudz un dažādu augu, koku, krūmu aug mūsu iestādes teritorijā. 

#BuildBackBiodiversity; #BiodiversityDay #BioloģiskāDaudzveidība #Ekoskolas


Biloģiskās daudzveidības diena 2024