ŪDENS DIENA 2023

Datums: 20.03.2023 ŪDENS DIENA 2023


Pasaules Ūdens diena katru gadu tiek svinēta 22. martā. Tā akcentē ūdens nozīmi cilvēka dzīvē, tā patieso vērtību un to, kā mēs visi kopā varam labāk aizsargāt šo vitāli svarīgo resursu, jo piesārņojums daudzviet rada milzu izaicinājumus nodrošināt cilvēka pamatvajadzību pēc tīra ūdens. Pēc Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) iniciatīvas tā pirmo reizi visā pasaulē tika atzīmēta 1993. gadā. Šī diena ir starptautiskas svinības un iespēja aicināt ikvienu pievērst uzmanību ūdens resursu nozīmei un ilgtspējīgai apsaimniekošanai, mudinot sabiedrību domāt ne vien par savas, bet arī nākamo paaudžu veselību un izdzīvošanas iespējām. Latvijā šo dienu atzīmē kopš 1996. gada.

 

Šī gada tēma – “Esi pārmaiņas, kuras Tu vēlies redzēt pasaulē”. Šī gada simbols ir kolibri putniņš, jo senajā stāstā kolibri nes ūdens lāses, lai nodzēstu lielu ugunsgrēku kāmēr citi nolūkojās traģēdijā. Viņa darīja visu, ko varēja. Esiet kā kolibri putniņš, rīkojieties tagad!

Ūdens dienu svin 22. martā. Šīs Pasaules ūdens dienas mērķis ir paātrināt pārmaiņas, lai atrisinātu ūdens un sanitārijas krīzi.Tā kā ūdens ir nozīmīgs mums visiem, mums visiem ir jārīkojas. Tas nozīmē arī Tev! Jūs un jūsu ģimene, skola un kopiena varat mazināt ietekmi, mainot ūdens lietošanas, patēriņa un apsaimniekošanas veidus savā ikdienā.

Kā atzīmēt šo dienu?

  • Ūdens dienā ir iespēja rīkot lekcijas, nodarbības, radošās darbnīcas.
  • Taupiet ūdeni, piemēram, ejiet īsākā dušā vannas vietā, neļaujiet krānam tecēt, tīrot zobus, mazgājot traukus un gatavojot ēdienu.
  • Esiet zinātkāri: uzziniet, no kurienes nāk ūdens un kā tas tiek koplietots, apmeklējiet attīrīšanas iekārtu, lai redzētu, kā tie tiek apsaimniekoti un attīrīti.
  • Pārtrauciet piesārņot: nelieciet pārtikas atkritumus, eļļas, zāles un ķīmiskas vielas tualetē vai kanalizācijā.
  • Aizsargājiet dabu: iestādiet koku vai izveidojiet lietus dārzu – izmantojiet dabiskus risinājumus, lai samazinātu plūdu risku un uzkrātu ūdeni.
  • Sakopšana: piedalieties vietējo upju, ezeru, mitrāju vai pludmaļu sakopšanā.

 


ŪDENS DIENA 2023