SILTO DŽEMPERU DIENA

Datums: 06.02.2023 SILTO DŽEMPERU DIENA


“Silto džemperu diena” ir ikgadēja akcija, kuras mērķis ir izglītot sabiedrību par klimata pārmaiņām un veicināt videi, klimatam draudzīgākus paradumus. Silto džemperu dienā skolu telpās tiek nedaudz samazināta temperatūra un visi ir aicināti uzvilkt siltāku džemperi, tādējādi arī simboliskā veidā apliecinot atbalstu iniciatīvai. 

Kampaņa aizsākās 2005. gadā, kad Flandrijas reģiona Ekoskolas, Kioto protokola iedvesmotas, rīkoja pirmo Silto džemperu dienu. Tās sākotnējā ideja bija atgādināt par klimata pārmaiņu mazināšanas mērķi, aicinot veikt vienkāršas ikdienas darbības, piemēram, samazināt apkures jaudu un uzvilkt siltāku džemperi, biežāk braukt ar velosipēdu, ēst vietējo, bioloģiski audzētu un pēc iespējas augu izcelsmes pārtiku, izslēgt elektroierīces, kad tās nelietojam un citas līdzīgas iniciatīvas. Šajā dienā Flandrijas teritorijā uzskatāmi izdevās samazināt radītos ogļskābās gāzes izmešus, kā arī veicināt skolēnu, uzņēmēju un varas iestāžu pārstāvju informētību par klimata pārmaiņu problemātiku.

Šī gada akcijas moto: Izcel savu rīcību klimata labā!

Šajā gadā kampaņas iniciatori Beļģijā akcentē klimata pārmaiņas ar #ManRūp, jo tas, ko mēs varam darīt klimata labā, ir daudz vairāk nekā uzvilkt biezu džemperi un samazināt apkuri. Enerģijas cenu kāpums, ilgstoši sausuma periodi, plūdi u.c. izaicinājumi parāda, ka mums lietas ir jādara savādāk un aktīvāk, tāpēc arvien vairāk cilvēku ir apņēmušies darīt vairāk, lai veicinātu klimatam draudzīgāku rīcību. Un to var redzēt!

Kā iesastīties kampaņā? 

Ir daudz iespēju izvirzīt klimata darbības uzmanības centrā un tādējādi arī mudināt citus rīkoties: 

– Pilnīgi pietiks, ja temperatūru telpās samazināsiet pavisam nedaudz, kaut par grādu. To arī atgādiniet skolēniem un pārējiem – izmaiņas nebūs krasas, daži iespējams to pat nepamanīs, taču enerģijas ietaupījums gan būs ievērojams. Nesamaziniet temperatūru vairāk par 3-4 grādiem, tad nāksies patērēt daudz vairāk enerģiju, lai iegūtu vēlamo temperatūru.

– Izmantojiet iespēju par klimata pārmaiņām runāt arī nodarbībās. Kā tās rodas, kā tās ietekmē planētas labklājību, ko mēs varam darīt, lai tās mazinātu? 

- Skolas, kurām ir laba sadarbība ar pašvaldību vai kādām vietējām organizācijām, noteikti izmantojiet izdevību pastāstīt par akciju, pareklamējiet savas videi draudzīgās aktivitātes un aiciniet iesaistīties arī vietējo kopienu!

- Dalieties ar savām darbībām klimata jomā sociālajos medijos izmantojot tēmturus #ManRūp, #UzvelcDžemperi, #Ekoskolas


SILTO DŽEMPERU DIENA