MEŽA DIENA 2023

Datums: 20.03.2023 MEŽA DIENA 2023


Meži dod tik daudz mūsu veselībai! Tie attīra ūdeni, attīra gaisu, uztver oglekli, lai cīnītos pret klimata pārmaiņām, nodrošina pārtiku, zāles un uzlabo mūsu labklājību. Šo vērtīgo dabas resursu aizsardzība ir mūsu ziņā. Šis 2023. gads aicina dot nevis tikai ņemt, jo veselīgi meži uzturēs veselus cilvēkus.

Apvienoto Nāciju Organizācija 2012. gadā 21. martu pasludināja par Starptautisko mežu dienu, lai veicinātu izpratni par visu veidu mežu nozīmi. Valstis tiek mudinātas organizēt pasākumus un dažādas aktivitātes, kas saistītas ar mežiem, piemēram, koku stādīšanas kampaņas.

2023. gada tēma ir “Meži un veselība”. Meža dienu svin 21. martā.

Kādēļ ir svarīga Meža diena?

  • Meži uzlabo mūsu garīgo un fizisko veselību

Laika pavadīšana mežā vairo pozitīvas emocijas un mazina stresu, asinsspiedienu, depresiju, nogurumu, trauksmi un spriedzi. Koki pilsētās arī absorbē satiksmes un rūpniecības radītās piesārņojošās gāzes un filtrē tādas smalkas daļiņas kā putekļus, netīrumus un dūmus, kas palīdz aizsargāt pilsētu iedzīvotājus no elpceļu slimībām.

  • Meži ir būtisks pārtikas un uztura avots

Gandrīz viens miljards cilvēku visā pasaulē ir atkarīgi no savvaļas pārtikas, piemēram, garšaugu, augļu, riekstu, gaļas un kukaiņu ievākšanas, lai nodrošinātu barojošu diētu. 

  • Meži ir dabas aptiekas

Apmēram 50 000 augu sugu, no kurām daudzas aug mežos, ir ārstnieciska vērtība. Visā pasaulē izmanto no meža iegūtas zāles daudzām slimībām un daudzas izplatītas farmaceitiskās zāles tiek iegūtas no meža augiem.

  • Veselīgi meži pasargā mūs no slimībām

Meži tradicionāli ir kalpojuši kā dabisks šķērslis slimību pārnešanai starp dzīvniekiem un cilvēkiem, taču, turpinoties mežu izciršanai, pieaug risks, ka slimības var pāriet no dzīvniekiem uz cilvēkiem. Vairāk nekā 30 procenti no jaunajām slimībām, par kurām ziņots kopš 1960. gada, ir saistītas ar zemes izmantojuma izmaiņām, tostarp mežu izciršanu.

  • Mežiem ir galvenā loma cīņā pret lielāko draudu veselībai, ar ko saskaras cilvēce: klimata pārmaiņas

Veselīgi meži palīdz kontrolēt globālo sasilšanu: mežos ir 662 miljardi tonnu oglekļa, kas ir vairāk nekā puse no globālā oglekļa krājuma augsnē un veģetācijā. Meži un koki arī palīdz novērst karstuma un ekstremālu laikapstākļu iedarbību, ko izraisa klimata pārmaiņas, kas rada lielu globālu veselības problēmu. Piemēram, koki, kas pareizi novietoti ap ēkām, atdzesē gaisu un var samazināt gaisa kondicionēšanas vajadzības līdz pat 30 procentiem, tādējādi ietaupot enerģiju.

  • Meži ir apdraudēti un tiem nepieciešama mūsu palīdzība

No 2015. līdz 2020. gadam mežu izciršanas dēļ katru gadu tika zaudēti desmit miljoni hektāru. Meža kukaiņi ik gadu bojā aptuveni 35 miljonus hektāru meža. Ugunsgrēki 2015. gadā skāra aptuveni 98 miljonus hektāru meža visā pasaulē. Izmantojot mežam draudzīgu politiku un palielinot ieguldījumus mežos un kokos, mēs varam aizsargāt savu planētu un savu veselību. Protams, arī izglītojot par šiem jautājumiem sabiedrību, mēs varam panākt pārmaiņas.


MEŽA DIENA 2023