Datums: 22.03.2024
MEŽA DIENA 2024
Šo dienu, 2012. gadā 21. martuā Apvienoto Nāciju Organizācija pasludināja par Starptautisko mežu dienu, lai veicinātu izpratni par visu veidu mežu nozīmi. Valstis tiek mudinātas organizēt pasākumus un dažādas aktivitātes, kas saistītas ar mežu aizsardzību un videi draudzīgu apsaimniekošanu.
Šī gada tēma ir “Meži un inovācijas – Jauni risinājumi labākai pasaulei”.
Nīcas pirmsskolas izglītības iestādē “Spārīte” nu jau kā tradīcija ieviesusies, meža dienā iestādīt vismaz vienu koku, šoreiz tā bija priede, tepat mūsu pagalmā. Šajā dienā pārrunājām svarīgās lietas, ko mežs mums dod, un kā mēs varam tam palīdzēt. Izzinājām, kā avr noteikt koka vecuma, izveidojām meža skola, kur iepazīstamies ar dabas daudzveidību un to nozīmi cilvēku labbūtībai.
KĀDĒĻ IR SVARĪGA MAŽA DIENA?
- Meži uzlabo mūsu garīgo un fizisko veselību- laika pavadīšana mežā vairo pozitīvas emocijas un mazina stresu, asinsspiedienu, depresiju, nogurumu, trauksmi un spriedzi. Koki pilsētās arī absorbē satiksmes un rūpniecības radītās piesārņojošās gāzes un filtrē tādas smalkas daļiņas kā putekļus, netīrumus un dūmus, kas palīdz aizsargāt pilsētu iedzīvotājus no elpceļu slimībām.
- Meži ir būtisks pārtikas un uztura avots- gandrīz viens miljards cilvēku visā pasaulē ir atkarīgi no savvaļas pārtikas, piemēram, garšaugu, augļu, riekstu, gaļas un kukaiņu ievākšanas, lai nodrošinātu barojošu diētu.
- Meži ir dabas aptiekas- apmēram 50 000 augu sugu, no kurām daudzas aug mežos, ir ārstnieciska vērtība. Visā pasaulē izmanto no meža iegūtas zāles daudzām slimībām un daudzas izplatītas farmaceitiskās zāles tiek iegūtas no meža augiem.
- Veselīgi meži pasargā mūs no slimībām- meži tradicionāli ir kalpojuši kā dabisks šķērslis slimību pārnešanai starp dzīvniekiem un cilvēkiem, taču, turpinoties mežu izciršanai, pieaug risks, ka slimības var pāriet no dzīvniekiem uz cilvēkiem. Vairāk nekā 30 procenti no jaunajām slimībām, par kurām ziņots kopš 1960. gada, ir saistītas ar zemes izmantojuma izmaiņām, tostarp mežu izciršanu.
- Mežiem ir galvenā loma cīņā pret lielāko draudu veselībai, ar ko saskaras cilvēce: klimata pārmaiņas. Veselīgi meži palīdz kontrolēt globālo sasilšanu: mežos ir 662 miljardi tonnu oglekļa, kas ir vairāk nekā puse no globālā oglekļa krājuma augsnē un veģetācijā. Meži un koki arī palīdz novērst karstuma un ekstremālu laikapstākļu iedarbību, ko izraisa klimata pārmaiņas, kas rada lielu globālu veselības problēmu. Piemēram, koki, kas pareizi novietoti ap ēkām, atdzesē gaisu un var samazināt gaisa kondicionēšanas vajadzības līdz pat 30 procentiem, tādējādi ietaupot enerģiju.
- Meži ir apdraudēti un tiem nepieciešama mūsu palīdzība- no 2015. līdz 2020. gadam mežu izciršanas dēļ katru gadu tika zaudēti desmit miljoni hektāru. Meža kukaiņi ik gadu bojā aptuveni 35 miljonus hektāru meža. Ugunsgrēki 2015. gadā skāra aptuveni 98 miljonus hektāru meža visā pasaulē. Izmantojot mežam draudzīgu politiku un palielinot ieguldījumus mežos un kokos, mēs varam aizsargāt savu planētu un savu veselību. Protams, arī izglītojot par šiem jautājumiem sabiedrību, mēs varam panākt pārmaiņas.